“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

הדרכה פדגוגית בנביא- ספר יְהוֹשֻׁעַ פרק י פסוקים יב-יד

תקציר המאמר:

"הדרכה פדגוגית בספר יְהוֹשֻׁעַ". יחידה מספר 27 "שירת יהושע על הנס", יהושע שר להקב"ה על ששמע לבקשתו לשדד את מערכות הטבע ומודה שהניצחון היה מאת ה' ולא שלו ושל אנשי החיל. הסבר לספר יהושע פרק י פסוקים: יב-יד. בֵּאוּרֵי מִלִּים וְעִנְייָנִים - בְּתוֹךְ הַפְּסוּקִים שְׁזוּרִים בֵּאוּרֵי מִלִּים וְעִנְייָנִים בְּסוֹגְרַיִם, הַמְאַפְשְׁרִים לְהָבִין אֶת הַפְּסוּקִים תּוֹךְ כְּדֵי קְרִיאָתָם. ביאור ספר יְהוֹשֻׁעַ של הרב רונן חזיזה...

שירת יהושע על הנס

 

לאחר הניצחון המוחץ, ובקשת יהושע לעצור את מהלך הבריאה – סיבוב השמש והירח על מנת לסיים את הניצחון במלואו. הקב"ה שומע ליהושע – ויהושע פותח בשירה לפני ה' ומעיד שהניצחון בא מאת ה' ולא בשל גבורתו וגבורת חייליו.

 

בעצם גם כאן מתקיימת הבטחת ה' למשה (שמות לד,י): "וַיֹּאמֶר הִנֵּה אָנֹכִי כֹּרֵת בְּרִית נֶגֶד כָּל עַמְּךָ אֶעֱשֶׂה נִפְלָאֹת אֲשֶׁר לֹא נִבְרְאוּ בְכָל הָאָרֶץ וּבְכָל הַגּוֹיִם וְרָאָה כָל הָעָם אֲשֶׁר אַתָּה בְקִרְבּוֹ אֶת מַעֲשֵׂה יְהוָה כִּי נוֹרָא הוּא אֲשֶׁר אֲנִי עֹשֶׂה עִמָּךְ".

 

נראה זאת בתוך הפסוקים:

יב. אָז יְדַבֵּר (שר שירה) יְהוֹשֻׁעַ לַה' בְּיוֹם תֵּת (שנתן) ה' אֶת הָאֱמֹרִי לִפְנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמֶר לְעֵינֵי יִשְׂרָאֵל "שֶׁמֶשׁ בְּגִבְעוֹן דּוֹם וְיָרֵחַ בְּעֵמֶק אַיָּלוֹן" (השמש תעמוד ולא תשקע והירח לא יזוז ממקומו).

 

יג. וַיִּדֹּם (נעמדה במקומה) הַשֶּׁמֶשׁ וְיָרֵחַ עָמָד עַד יִקֹּם גּוֹי אֹיְבָיו הֲלֹא הִיא כְתוּבָה (השירה במלואה) עַל סֵפֶר הַיָּשָׁר (ה' קיבל את תפילת יהושע) וַיַּעֲמֹד הַשֶּׁמֶשׁ בַּחֲצִי הַשָּׁמַיִם וְלֹא אָץ (המשיכה) לָבוֹא כְּיוֹם תָּמִים (שלם).

 

יד. וְלֹא הָיָה כַּיּוֹם הַהוּא לְפָנָיו וְאַחֲרָיו לִשְׁמֹעַ ה' (לשנות את סדרי הטבע) בְּקוֹל אִישׁ כִּי ה' נִלְחָם לְיִשְׂרָאֵל (יהושע מייחס את הניצחון לה' ולא לעצמו ולגיבוריו).

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן