“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

תשעה באב- חטא אדם הראשון והחורבן

תקציר המאמר:

"תשעה באב דרשה קצרה". מה הקשר בין חטא אדם הראשון לחורבן בית המקדש?. ביאור נפלא מהיכן נובע שורשו של חורבן בית המקדש? – מהו הגורם לחטא החמור?...

חטא אדם הראשון והחורבן

 

"עַל זֶה הָיָה דָּוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינו".

 

נשאלת השאלה:

כידוע כל חטא שקיים בבריאה יש לו שורש קדמון. מהו אם כן שורשו של חורבן בית המקדש? – מהו הגורם לחטא החמור שכל החכמים ישבו וראו את המארח מגרש את בר קמצא ולא הזדעזעו?!

 

מהיכן זה יונק?

 

כותב החיד"א (מדבר קדמות):

חטא אדם הראשון, היה עיקר הפגימה בעיניים. דע לך, שעיקר החטאים של האדם, הם בעיניו ובפיו, ובזה עיקר התביעה על האדם – עיניים ודיבור. ולכן קבע הקב"ה, שבשמע ישראל ה' אלהינו ה' אחד , ייחוד ה' שאנחנו אומרים אותו בכל יום.

בתורה הקדושה, כתב הקב"ה את האות ד' ע' רבתי (האותיות ד' ועין גדולות), ללמדך, שאם אתה רוצה להתייחד ולהתקרב לקב"ה , הראשון הוא עין גדולה – תשמור על העיניים שלך, והדבר השני – תשמור על הדיבור שלך, זו האות ד'.

אנשים שפגומים בשני הדברים האלה, כותב החיד"א – קשה להם, להגיע ולהדבק בבורא יתברך, ולכן אומר הנביא (הושע יד, ב): "שׁוּבָה יִשְׂרָאֵל עַד ה' אֱלֹהֶיךָ".

 

אם יהיו לך ע' = העיניים והדיבור – ד' מתוקנים (=תהיה מתוקן מחטא העיניים ומתוקן בחטא הדיבור), תוכל לשוב עד ה' אלוקיך.

 

בית המקדש הוא המקום שנקרא עיניים. זו גמרא (מסכת בבא-בתרא ד):

לאחר שהורדוס הרג את החכמים, הוא בא לבבא בן בותא וביקש ממנו דרך תשובה. בבא בן בותא אמר לו, שילך ויבנה את בית המקדש.

 

מדוע?

 

דעה אחת:

אתה כיבית אורו של עולם, אתה תבנה את אורו של עולם. אתה הרגת את החכמים, שחכמים נקראים "אור" דכתיב (משלי ו-כג): "כי נר מצוה ותורה אור", אתה תבנה את אורו של עולם, שנאמר (ישעיה ב-ב) ונהרו אליו כל הגוים.

 

דעה שנייה:

אמר לו – אתה כיבית נרו של עולם, אלה החכמים , שנאמר (במדבר טו, כד): "וְהָיָה אִם מֵעֵינֵי הָעֵדָה" ואתה תבנה את בית המקדש, שנאמר (יחזקאל כד-כא): "הנני מחלל את מקדשי גאון עוזכם מחמד עיניכם".

 

יוצא, שבית המקדש נקרא בשם "מחמד עיני", אז הוא הרג את החכמים, שנקראים בשם עיניים , והתיקון שלו, הוא בית המקדש, שנקרא "מחמד עיני".

 

אומר לנו היפה תואר – מהיכן זה התחיל?

זה מתחיל מהעיניים של חווה, שראתה  את העץ "וְכִי תַאֲוָה הוּא לָעֵינַיִם", הוא היסוד של (איכה ה, יז): "עַל זֶה הָיָה דָּוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינו".

 

העיניים שלנו חשכו בסוף, בית המקדש שנקרא עיניים, כמו שאומרת הגמרא (מסכת בבא-בתרא).

עבודת העיניים, זו העבודה שלנו בחודשים האלה ימי החופש הגדול.

 

מוסיף החיד"א – ומי ששומר על עיניו, יקוים בו הכתוב (ישעיה נב , ח): "יְרַנֵּנוּ כִּי עַיִן בְּעַיִן יִרְאוּ בְּשׁוּב ה' צִיּוֹן במהרה בימינו" אמן ואמן!!!

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן