“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

קרח- גדולה שלא מומשה

תקציר המאמר:

"סיפור עם מוסר השכל לפרשת קורח". כמה כוחות טמונים בכל אחד מאיתנו ובמקום להשפיע על הסובבים אותנו, להעשיר את ידיעותינו בתורה ובנביאים אנו בוחרים להיות כקורח ולנתב את הכוחות למחלוקת במקום להשתמש בהן לאחדות... הקב"ה נתן לך יכולות שאין לאחרים - תממש אותם לדברים טובים!

קרח- גדולה שלא מומשה

"סיפור עם מוסר השכל לפרשת קורח". כמה כוחות טמונים בכל אחד מאיתנו ובמקום להשפיע על הסובבים אותנו, להעשיר את ידיעותינו בתורה ובנביאים אנו בוחרים להיות כקורח ולנתב את הכוחות למחלוקת במקום להשתמש בהן לאחדות… הקב"ה נתן לך יכולות שאין לאחרים – תממש אותם לדברים טובים!

גדולה שלא מומשה

 

"וּתְנוּ בָהֵן אֵשׁ וְשִׂימוּ עֲלֵיהֶן קְטֹרֶת לִפְנֵי ה' מָחָר וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר יִבְחַר יְהוָה הוּא הַקָּדוֹשׁ רַב לָכֶם בְּנֵי לֵוִי".

 

מבאר רש"י – "רב לכם בני לוי":

דבר גדול אמרתי לכם ולא טפשים היו שכך התרה בהם וקבלו עליהם לקרב אלא הם חטאו על נפשותם שנאמר את מחתות החטאים האלה בנפשותם וקרח שפקח היה מה ראה לשטות זה?!

עינו הטעתו ראה שלשלת גדולה יוצאה ממנו שמואל ששקול כנגד משה ואהרן אמר בשבילו אני נמלט וכ"ד משמרות עומדות לבני בניו כולם מתנבאים ברוח הקודש שנאמר (ד"ה א כח): "כל אלה בנים להימן אמר אפשר כל הגדולה הזאת עתידה לעמוד ממני ואני אדום?!

לכך נשתתף לבוא לאותה חזקה ששמע מפי משה שכולם אובדים ואחד נמלט אשר יבחר ה' הוא הקדוש טעה ותלה בעצמו ולא ראה יפה לפי שבניו עשו תשובה ומשה היה רואה (תנחומא)

 

יוצא אם כן לפי רש"י, שקורח היה אדם גדול אך עינו הטעתה אותו – הוא קיבל רוח הקודש היה בטוח שהמעשה שהוא עושה הוא הנכון!

 

אך הייתה לו טעות אחת – הוא לא השכיל להבין ש"משה היה רואה" – כל שעליו לעשות היה לגשת למשה ולשאול אותו: האם הדרך שבחר נכונה היא?!

 

כמה אנשים יש בכוחם גדולה ואינם ממשים אותה?!

 

נביא סיפור שימחיש זאת:

מעשה באחד שהיה הולך מארץ ישראל לבבל וראה שתי ציפורים רבות זו עם זו, עד שאחת מהן הרגה את חברתה.

התבונן אותו אדם בציפור המנצחת ונדהם לגלות שהציפור שניצחה עפה והביאה עשב, הניחה על פי הציפור המתה והחיתה אותה.

חשב אותו האיש: "אילו רק היה לי מן העשב הזה – איזו כוח ועוצמה היו לי"…

עוד הוא מהרהר ומפיה של הציפור נשמטו העשבים. הוא רץ למקום הנפילה, לקח האיש את העשב והרגיש 'כול יכול' הרי שכעת יש בו את הכוח להחיות מתים…

כשהגיע לסולמה של צור, מצא אריה מת מושלך בדרך, החליט לבדוק את העשב המיוחד שבידיו.

הוא הניח את אותו העשב על פי האריה והחיהו. עמד האריה וטרף לאותו איש…

 

אינני יודע אם הסיפור הוא מצחיק ואולי עצוב הוא – נחשוב לרגע כמה יכול היה הוא להשפיע על העולם?!… אילו רק היה מחייה את ר' מאיר בעל הנס או את הרמב"ם…

כמה יכול היה זה להתעשר אילו היה עומד בבית הלוויות וכשמגיעים האבלים עם המיטה – היה מציע זה את שירותיו…

 

סיפור הוא ולקח בצידו:

כמה כוחות טמונים בכל אחד מאיתנו ובמקום להשפיע על הסובבים אותנו, להעשיר את ידיעותינו בתורה ובנביאים אנו בוחרים להיות כקורח ולנתב את הכוחות למחלוקת במקום להשתמש בהן לאחדות…

 

 הקב"ה נתן לך יכולות שאין לאחרים – תממש אותם לדברים טובים!

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן