“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

קדושים- בית הכנסת הוא חדר ייחוד

תקציר המאמר:

"סיפור עם מוסר השכל לפרשת קדושים". האם מותר להכניס פלאפון לבית הכנסת - אין צורך לומר כולנו רואים כיצד אנשים עונים לשיחות במהלך התפילה וטורדים את כוונתם של יתר המתפללים הן בצילצול והן בדיבורים המיותרים. על חשיבות העניין מתוך סיפור שהביא ספר "מתוק האור" של הרב שלמה לוינשטיין שליט"א

בית הכנסת הוא חדר ייחוד

 

" ומקדשי תיראו…"

 

הובא בספר "אור צדיקים":

אין לדבר בבית-הכנסת אפילו לאחר התפילה בדברים אחרים שאינם מעניין התפילה, מאחר וגם לאחר התפילה עדיין שורה שם הקדושה. ומי שמדבר בדברים שאינם קשורים לתפילה ולשבח הקב"ה, נוהג בזיון בקדושתו יתברך ומגרש את השכינה משם. ועליו השכינה צועקת וקובלת: "נתנני ה' בידי לא אוכל קום!".

 

וכידוע, שאין לשכינה מקום מנוחה כי אם בבית-הכנסת מאחר והיא בגלות, וכשאדם מדבר בבית-הכנסת גורם שלא יהיה לה מקום לנוח, אלא תמשיך לגלות ולנדוד ממקום למקום. ואוי לו ואוי לנפשו כי עליו נאמר: "ובן כסיל תוגת אימו", ועונשו שגם הוא יהיה בידי אכזריים, ולא ימצא מנוח ומרגוע לנפשו, רחמנא ליצלן מעונשו! ולכן כל בעל נפש יחוש לנפשו, ולא ידבר בבית-הכנסת ובית- המדרש.

 

בספר "מתוק האור" סיפר הרב שלמה לוינשטיין שליט"א מעשה מזעזע:

פעם הגיעו זוג לרב העוסק בהשכנת שלום בית.

שאל הרב את הבעל: "היכן נעוצה הבעיה? מתי התחילו הבעיות"?

 

הלה השיב: "כבוד הרב, לא נעים לי לספר, אני אפילו מתבייש להעלות זאת על דל שפתיי, אך הבעיה התחילה עוד כשהיינו בחדר הייחוד, ביום חתונתנו!"

 

"בעיות של שלום בית בחדר הייחוד?!" – תמהה הרב

 

"אכן כן! לאחר החופה נכנסנו יחד לחדר ייחוד, אחרי יום שלם של התעלות, תפילות וצום, מותשים ורעבים, על השולחן היה מונח מעט אוכל. טעמנו משהו, ולפתע הטלפון הנייד שלה מצלצל. היא נכנסה עם נייד כשהוא פתוח לחדר הייחוד!!! הוא צילצל – והיא ענתה! ואני ישבתי בצד והמתנתי בסבלנות שהיא תסיים את השיחה!!!"

 

 פנה הרב אל האישה: "זה נכון מה שהוא מספר?". "זה נכון. אך הוא לא הציג את התמונה בשלימותה – החברה הכי טובה שלי שברה את רגלה יום לפני החתונה ונאלצה לעבור ניתוח. כך יצא שביום החתונה היא הייתה מאושפזת בבית-הרפואה, מחלימה מהניתוח. כל חברותיי הגיעו לחתונה חוץ ממנה. לפני החופה שוחחתי עימה בטלפון והרגעתי אותה, ואחרי החופה היא התקשרה לומר מזל טוב.

האם לא חסד גדול הוא לדבר איתה, כשהיא כה בודדה בבית-הרפואה? מה בכלל הבעיה?"

 

"הרב מבין?" – אומר הבעל – היא אפילו לא מבינה את הבעיה, וזו הבעיה הגדולה מכל! היא הרי דיברה עם החברה הזו ביום שלפני החתונה ארבע שעות, בבוקר יום החתונה שעתיים, ולפני החופה עוד חצי שעה. בדיוק באמצע השהות הקצרה בחדר הייחוד היא הייתה מוכרחה שוב לדבר איתה?!"…

 

סיפור הוא אך לקח גדול בעבורינו:

איך אפשר לנצל את הזמן המועט שנמצאים בו בבית- הכנסת לשיחות חולין?!

הלא בעת התפילה אנחנו מתחברים ומתייחדים עם השכינה. כשאנחנו יושבים בבית-המדרש ועוסקים בתורה, אנחנו מחוברים לקב"ה, שהרי "קודשא בריך הוא ואורייתא וישראל חד הוא".

 

אנחנו נכנסים עם הקב"ה לחדר ייחוד (הרי אומרים לפני התפילה "לשם ייחוד…") אז לשם מה אנחנו צריכים בכלל להכניס איתנו לחדר את הפלאפון הזה?!…

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן