“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

פקודי- יסוד הגאולה במחצית השקל

תקציר המאמר:

"דבר תורה לפרשת פקודי ושבת שקלים". "למה דווקא מחצית?". המדרש מביא: "אמר הקב"ה הקדימו שקליכם לשקליו של אותו רשע" כיצד המטבעות שלנו יעזרו לביטול הגזירה? ובכלל מה הקשר לשבת פקודי?... רעיון נפלא לשבת פקודי הבאה בשבת מברכים של חודש אדר.

יסוד הגאולה במחצית השקל

 

"זה יתנו… מחצית השקל בשקל הקודש"

 

השבת בה מברכים את חודש אדר, מוציאים ספר תורה נוסף בו נקרא על מחצית השקל. בכך אנו מתחילים את ארבעת הפרשיות הנקראות בחודש אדר (הסמוך לניסן – חודש הגאולה) שהראשונה שבהם היא פרשת שקלים.

 

התורה מדגישה: "זה יתנו… מחצית השקל בשקל הקודש" המדרש מביא: "אמר הקב"ה הקדימו שקליכם לשקליו של אותו רשע" – הביאו אתם שקלים לפני שהמן הרשע ישקול לאחשורוש עשרת אלפים כיכר כסף. 

 

מה טמון במחצית השקל וכיצד המטבעות שלנו יעזרו לביטול הגזירה?

 

כדי להסביר את העניין, עלינו להבין מה רצה המן לעשות.

 

חז"ל מבארים שרשע זה ביקש לעורר בשמים את חטא מכירת יוסף. לא בכדי פנה אל אחשוורוש ואמר: "ישנו עם אחד מפוזר ומפורד בכל מדינות מלכותך" – אלו אנשים שימכרו את אח שלהם וההיסטוריה תעיד על כך. בא הקדוש ברוך ומבקש הביאו 'מחצית השקל' כתרופה לקיטרוגו של נין עמלק. 

 

נשאלת השאלה:

מדוע דווקא מחצית ועוד תוך אזהרה: "העשיר לא ירבה והדל לא ימעיט"? מה הבעיה שהעשיר יביא חמישה שקלים אם יש לו?!

 

והתשובה מאלפת:

העניין ב'מחצית' הוא קריטי לביטול הגזירה. כשאדם מרגיש שלם הוא דוחה מעליו את הסובבים אותו. אדם שמבין שהוא רק חצי מחפש את החצי השני כדי להגיע לשלמות.

 

מראה הקב"ה למשה באצבע: "זה יתנו" מורה לו ה' את יסוד הגאולה – האחדות. אם עם ישראל יהיה מאוחד הגאולה תגיע!

 

בחלק מעדות ישראל מוסיפים ברכה שמקבלת משמעות מיוחדת בפרשה בה קוראים על הקמת המשכן והשראת השכינה: "מי שעשה ניסים לאבותינו וגאל אותם מעבדות לחירות הוא יגאל אותנו… איך? חברים כל ישראל ונאמר אמן"

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן