“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

ספירת העומר- מבוא לימי ספירת העומר

תקציר המאמר:

"מבוא לימי ספירת העומר" המשמעות של ספירת העומר מתוך חוברת באגדה לימי ספירת העומר של הרב דוד שלום נקי שליט"א

מבוא לימי ספירת העומר

המשמעות של ספירת העומר

 

"ספור לך!" אומר הגביר הנכבד לידידו. הוא מוציא מחיקו תיק מהודר, פותח אותו בעדנה, ולעיניהם נראות חפיסות חפיסות של שטרות מרשרשים. הגביר טופח בחיבה על כתפו של ידידו המשתאה, ואומר לו בידידות: "זוהי מתנת הוקרה ממני עבורך. ספור לך את חמישים אלף הדולר הללו"…

 

"ספרי לך!" אומרת האחות לאשה המרוגשת. "ספרי לך תשעה חודשים". והיא אכן סופרת… חודש ראשון… חודש שני… חודש שלישי… עד אשר יושלמו תשעה ירחי לידה ותזכה לחבוק באושר תינוק רך!

 

"לספור" – אין משמעותו רק לברר ולמנות כמות. "לספור" – משמעותו להחשיב, לתת ערך ומשמעות לפריטים הנספרים. [וכפי הסלנג העממי: "לא סופר אותו" – אינו מחשיב אותו].

 

אומרת התורה (ויקרא כג טו): "וּסְפַרְתֶּם לָכֶם מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת, מִיּוֹם הֲבִיאֲכֶם אֶת עֹמֶר הַתְּנוּפָה, שֶׁבַע שַׁבָּתוֹת תְּמִימֹת תִּהְיֶינָה. עַד מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת הַשְּׁבִיעִת תִּסְפְּרוּ חֲמִשִּׁים יוֹם".

 

התורה מצוה לספור את חמישים הימים שמפסח ועד שבועות, וספירה זו, אינה רק מניית כמות, אלא: "וספרתם לכם" – החשיבו לכם את הימים הללו, ספרו אותם היטב כמונה מעות, יום אחר יום, אל תדלגו על אף יום, כי כל יום ויום הוא חשוב ומשמעותי מאוד עבורכם!

 

ימי "ספירת העומר" הם אכן ימים גדולים ונעלים!

 

הרמב"ן אומר, כי הימים הללו הם כעין "חול המועד" ארוך, כשחג השבועות הוא היום טוב החותם אותם [בדומה לחג הסוכות, שלאחר ימי חול המועד שלו מגיע היום השמיני שהוא יום טוב, ונקרא בתורה "עצרת". אף כאן חג השבועות הוא ה"שמיני" לאחר 7 שבועות].

 

הכתב סופר אומר, שהמשמעות של "וספרתם" כוללת גם עניין של טהרה, זיכוך, הארה, מלשון "אבן ספיר". משמעות הספירה להאיר בלבנו את הארת הימים הללו!

 

וכך כותב האור החיים הקדוש, כי הספירה רומזת ל"סנפרינון", שהוא חומר מאיר וזך שממנו היו עשויים לוחות הברית. "כי נשמות עם בני ישראל הם בבחינת הלוחות… לזה אמר 'וספרתם לכם', פירוש: באמצעות מנין זה אתם מאירים כסנפרינון את עצמיכם"!

 

מהי גדולתם המיוחדת של ימים אלו?

 

אנו יודעים כי ימים אלו הם ימי הכנה וציפייה לקבלת התורה. אולם להפתעתנו, בתורה עצמה לא מוזכר כלל וכלל ענין זה! בתורה מוזכרים הימים הללו כימי הקציר, הנפתחים בהקרבת "קרבן העומר", ומסתיימים בהבאת "מנחה חדשה".

 

נישא לבבנו אל כפים, אל אל בשמים, שנזכה יחד עם כל אחינו בית ישראל לקיים את מצות ספירת העומר במלואה בבית מקדשנו ותפארתנו, במהרה בימינו, אמן ואמן.

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן