“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

ספירת העומר- בדיקה ושבעה נקיים לעם ישראל

תקציר המאמר:

"דרשה קצרה לספירת העומר". המבארת מה "הקשר בין סוטה לקורבן העומר"? ומה "הקשר בין שבעה נקיים לספירת העומר"?. מדוע קרבן העומר בא למחרת חג הפסח?". לאחר שמביאים קרבן העומר, סופרים ספירה. מה הספירה הזאת? "מדוע לאחר שמביאים קרבן העומר, סופרים ספירה של שבעה שבועות?".

בדיקה ושבעה נקיים לעם ישראל 

 

בספר דרשות בית-ישי הוא מביא זוהר נפלא המחבר, בין קרבן העומר לספירת העומר.

אומר הזוהר – קרבן העומר, בא להתיר אישה לבעלה – הכוונה למנחת העומר, של מנחת סוטה.

ספירת העומר, כמוה כספירת שבעה נקיים.

 

הוא מסביר את הדברים באופן הבא:

בשעה שיצא עם ישראל ממצרים , היה עובד עבודה זרה, שנאמר {יחזקאל כ, ח} וְלֹא אָבוּ לִּשְׁמֹעַ אֵלַי אִישׁ אֶת שִׁקּוּצֵי עֵינֵיהֶם לֹא הִשְׁלִיכוּ וְאֶת גִּלּוּלֵי מִצְרַיִם לֹא עָזָבוּ וָאֹמַר לִשְׁפֹּךְ חֲמָתִי עֲלֵיהֶם לְכַלּוֹת אַפִּי בָּהֶם בְּתוֹךְ אֶרֶץ מִצְרָיִם.

 

עם ישראל עבד עבודה זרה במצרים.

 

עבודה זרה, נמשלת בלשון חז"ל, לבעל או לאשה שבגדה בבעלה.

 

הראיה לזה – מספרת הגמרא במסכת עבודה זרה נה, א':

שאל אגריפס שר צבא את רבן גמליאל, כתיב בתורתכם (דברים ד-כד): "כי ה' אלוקיך אש אכלה הוא אל קנא". כלום מתקנא אלא חכם בחכם וגיבור בגיבור ועשיר בעשיר?!

 

אמר לו אמשול לך משל למה הדבר דומה:

לאדם שנשא אישה על אשתו חשובה ממנה אין מתקנאה בה פחותה ממנה מתקנאה בה…

 

כך אמר הקב"ה:

אם היית, כביכול, מוצא עבודה זרה… שהיא יותר גדולה ממני, שיש בה ממש, כביכול, אולי אני יכול להבין למה הם עובדים אותה… אבל לעץ ואבן, לזה אתם משתחווים?!

יוצא, שעניין עבודה זרה, נמשל לעניין סטייה בנישואין.

 

אם כך, אומר הזוהר הקדוש – קרבן העומר שמביאים אותו בחג הפסח, הוא כדי לבדוק את עם ישראל, בדיוק כמו שמנחת סוטה בודקת את הסוטה, אם היא סטתה אחרי בעלה. אותו דבר קרבן העומר, כביכול, בא לבדוק את עם ישראל, אם הוא סטה אחר עבודה זרה.

 

לכן, קרבן העומר בא למחרת חג הפסח – הוא מברר שעם ישראל לא עבדו עבודה זרה.

 

כל העבודה זרה הזאת הייתה, רק כדי למצוא חן בעיני המצרים, אבל לא שהם האמינו בעבודה זרה. אלא עבדו מתוך פחד ומתוך יראה, כדי למצוא חן בעיני המצרים.

 

אם אלה הם פני הדברים,

מובן מדוע לאחר שמביאים קרבן העומר, סופרים ספירה של שבעה שבועות.

במנחת העומר ניבדק, שעם ישראל לא סטה אחרי עבודה זרה… עכשיו כדי להתיר את האישה לבעלה, היא צריכה לספור 'נקיים'! עד ל'חתונה' בחג מתן תורה…

 

אומר הזוהר הקדוש – יש כאן שני חלקים – חלק אחד, זו הבדיקה של הסוטה, ע"י קרבן העומר. והחלק השני, זו הספירה של שבעת הנקיים.

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן