“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

כי תשא- לשמחה מעבירה אין תקנה

תקציר המאמר:

"משל ונמשל פרשת כי תשא". מה אשמים בני ישראל בעשיית העגל?!הרי אהרון האחראי בשטח?! ואם כן מדוע שבר משה את הלוחות במקום לטפל בממלא מקומו?! אם אדם עושה עבירה ושמח בה - אין לזה תקנה!!!...

לשמחה מעבירה אין תקנה

 

"מי בעל דברים ייגש אליכם"

 

משה רבנו עולה להביא את לוחות הברית – שהם חרות ממלאך המוות וכל הלומד מהם מובטח לו שתלמודו לא משתכח. 

 

הוא משאיר את אהרון וחור כממלאי מקום ומצווה: "מי בעל דברים ייגש אליכם"

 

 

נקדים משל שיבאר את שאלתו של הספורנו כדבעי:

 

בטיסה מארצות הברית לישראל הושתלה דיילת מטעם אירגון הג'יהד האסלאמי. לאחר כ- 15 דקות מתחילת הטיסה כשהם נמצאים 18,000 רגל מעל הים והטייס האוטמוטי מופעל, ניגשה הדיילת אל הטייסים והציעה להם שתייה כאשר כמה דקות קודם לכן שמה בכוסות רעל קטלני. 

 

דיילת אחרת שנכנסה לאחר כשעה ראתה אותם ללא רוח חיים כשראשם מוטל לפנים. היא פנתה לאחראי טיסה והודיעה לו. 

 

בקור רוח הוא לקח את המיקרופון ואמר: "נוסעים יקרים מדבר מנהל הטיסה, אנחנו נמצאים 18,000 רגל מעל הים ובעוד 8 שעות ננחת בישראל. 

 

כחלק מבדיקות שעורכת חברת התעופה רציתי לשאול האם יש מישהו בין הנוסעים שהוא טייס?! במידה וכן, אנא גש לקידמת המטוס. תודה".

 

החלה תכונה ערה בקהל הנוסעים ועד מהרה עלו על הבעיה שכנראה קרה משהו לצוות הטיסה – לטייס ולטייס המשנה. בלית בררה הודיע אחראי הטיסה שזהו המצב ואם יש מישהו שיכול לעזור שיגיע אליו…

 

קם אחד ואמר תשמעו אני יכול לעזור! אני מסוגל להביא טייס רק בשיתוף הקהל!!! כולם נדהמו מהיכולת שהפגין האיש וחיכו לשמוע מה נדרש מהם לשם כך?.

 

הוא המשיך ואמר: "יש כאן 700 נוסעים, ונשארו 7 וחצי שעות לנחיתה. אם כל אחד מהנוסעים יביא כעת תכשיט בו ברגע שכל 700 התכשיטים יהיו אצלי אני מביא לכם טייס"… 

 

בואו נדמיין לרגע מצב כזה. גם אם האיש משקר ובגדול!!! היש מישהו שלא ייתן את הזהב שיש לו?!

 

אם כן שואל הספורנו:

מה מאשימים את בני ישראל המבולבלים בחטא העגל?! הרי הם שבר כלי על פטירתו הפתאומית של אהרון, הם באמצע שום מקום, כנראה גם ימותו מרעב בשעות הקרובות (המן היה בזכות משה). ובא אהרון ומציע פיתרון דימיוני אבל אין בררה היש מישהו שלא יסכים לנסות?!!!

 

ומתרץ הספורנו: 

משה ידע שהם עשו את העגל ה' אמר לו : "לך רד..עשו עגל…" וחשב הוא שניתן לתקן זאת כמו כל חטא. לכן הוריד את הלוחות עימו מתוך מטרה למסור אותן.

 

התפנית שהביאה לשבירת הלוחות הייתה: "וירא את העגל ואת המחולות…" אמר משה הרי אם כל הסיבה של העגל היא מכיוון שאין טייס – כי אני מת, אז הייתי צריך לראות אותם באבלות הרי הם בתוך השבעה עלי… אבל לרקוד מסביבו?!

 

אמר משה: אם אדם עושה עבירה ושמח בה – אין לזה תקנה ושבר את הלוחות…

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן