“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

כי תשא- לדעת שהכול לטובה!

תקציר המאמר:

"משל קצר פרשת כי תשא". כל ההנהגה בעולם מושתתת על מהלכים חכמים ואלוקיים שקשה לנו להבינם. ואף אם נצליח בשכלנו הקט לקלוט מעט את התכנית האלוקית וההיגיון העל-אנושי הטמון בה, עדיין איננו יכולים להבין מדוע פלוני מצליח וחברו תמיד מפסיד...

לדעת שהכול לטובה!

 

"וראית את אחורי ופני לא ייראו"

 

ספר ' במחשבה תחילה' מביא משל יפה:

נתאר לעצמנו שני חברים טובים שרוצים לעקוב אחר המתרחש בדירה מסוימת, הם ניגשים בלאט לדלת ומנסים להציץ מבעד לחורים הפתוחים בה.

האחד מהם גבוה ומיתמר אל-על, והשני מתחרה עם הנמוכים שבין קצרי הקומה בעולם כולו – למי מגיע התואר קצר וקולע.

 

הנמוך מציץ מבעד לחור המנעול (צריכים להכיר במגבלות) ומפיו נמלטת קריאת השתאות חרישית: "ראית?!" הוא שואל את חברו בפליאה, "אני רואה עט שכותב מעצמו על דף".

 

חברו היסה אותו בהכאת אצבע על קדקודו: "שוטה שכמותך, הלא יש אדם המחזיק את העט והוא הכותב. ננס כמותך מצליח לראות מבעד לחור רק את חוד העט הרץ על פני השורות, אבל אני מביט מהעינית שבדלת ורואה את הכותב בעצמו"…

 

באופן זה, הסביר הרה"ק רבי פנחס מנחם אלטר, ה"פני מנחם" מגור את התשובה שענה הקב"ה למשה רבינו על בקשתו לדעת סודות מכבשונו של עולם, וכה דבריו: הבריאה כולה מושתתת על מהלכים חכמים ואלוקיים שקשה לנו להבינם.

ואף אם נצליח בשכלנו הקט לקלוט מעט את התכנית האלוקית וההיגיון העל-אנושי הטמון בה, עדיין איננו יכולים להבין מדוע פלוני מצליח וחברו תמיד מפסיד.

 

וכל כך למה?

 

משום שכל תכנית אלוקית מתפרסת על פני שנים ארוכות מספור, לעתים עוברים מספר גלגולים של אותה נשמה עד שמגיע הדבר לתיקונו. לעתים נמצאים כל הקשורים לאותו תיקון יחד בעולם הזה, אך עדיין הם מפוזרים במדינות שונות וכל אחד משלים חלק בפאזל האנושי.

 

אמר הקב"ה למשה: לפני שאני משלים מהלך אלוקי שכזה, אין נברא שיוכל לראות את יד ה' בתוך העניין בבירור. אפשר להאמין, ניתן להתחזק באמונה שהכול לטובה. אבל אין סיכוי שתראה במוחש. "כי לא יראני האדם – וחי".

 

לפעמים, לאחר שמסיים הקב"ה את סיבוב הגלגל האלוקי בחכמה רבה, אז מגלה הוא קצת לעינינו מעט מזעיר מאהבתו הרבה אלינו, איך כל נתון קטן שהשתבש לנו בדרך, בעצם עזר לנו מאוד בהמשך…

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן