“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

טו בשבט- אלוקינו מלך העולם

תקציר המאמר:

"רעיון תורני לטו בשבט" כל מי שאוכלים מפירות הארץ ונהנים מטוב האדמה, הם מברכים בהתחלה ובסוף, לבורא עולם שהנחיל להם ארץ חמדה - ארץ זבת חלב ודבש. "משל ונמשל לטו בשבט" שמביא רבי ישראל סלנטר זצ"ל המבאר מדוע אנו מברכים בברכות הנהנים "אלוקינו מלך העולם" בזמן שכרגע אוכלים רק מפירות העץ... מתאים כ- "דבר תורה ליום טו בשבט"

אלוקינו מלך העולם

 

"ברוך אתה ה' – אלוקינו מלך העולם…"

 

כשעם ישראל אוכלים מפירות הארץ ונהנים מטוב האדמה, הם מברכים תחילה וסוף, למי שהנחיל להם ארץ חמדה – ארץ זבת חלב ודבש. ככתוב בשבח ארץ ישראל (דברים ח',י): "ואכלת ושבעת וברכת את ה' אלוקיך על הארץ הטובה אשר נתן לך"!

               

ר' ישראל סלנטר מביא משל למה הדבר דומה:

 

לאדם שהולך בית קפה יוקרתי, מזמין מלצר ומבקש שיגישו לו כוס תה. בעל הבית אכן ממהר ומגיש לו את מבוקשו. לבסוף, כשמבקש האורח לשלם, מתברר לו כי המחיר הוא 12 שקלים!

מדוע 12 שקלים?! – מתפלא האורח ושואל את בעל הבית תוך שהוא עושה חישוב מהיר: "הלא מחיר כוס מים הוא פחות מ- 10 אגורות, וכפית סוכר מחירה עוד 20 אגורות לכל היותר, ומעט עלי תה שהכנסת אל הכוס אף הם אין עומדים במחיר המופקע והמופרז שדרשת?! 12 שקלים"?!

 

"אכן כן" – משיב בעל בית הקפה – "אמנם, כאשר תחשב את מרכיבי כוס התה, אין בכך עלות כה גדולה.

אלא, שעליך להביט סביב: בית הקפה הגדול – רחב ידיים ומעוצב בטוב טעם, מועסקים כאן משרתים וטבחים, מלצרים ומנקים על מנת לתת שירות וניקיון בסטנדרטים גבוהים במיוחד.

להשלמת הארומה הנברשות תלויות כאן מן התקרה. ועל הרצפה פרושים שטיחים נעימים ובנוסף לאלו מוסיקת רקע נעימה ומרגיעה – על כל אלה יש לשלם!

לכן, מחיר כוס התה במקום כזה עולה לכדי 12 שקלים. אם המחיר גבוה בעיניך, התכבד ושתה תה בביתך…

 

והנמשל ברור:

 

כשאדם מבקש לאכול פרי, בטרם שיאכל עליו לברך, אולם, בטרם שיברך, עליו להתבונן על כל מרכיביו של הפרי וכיצד נשלם להיות פרי טעים ומהודר למראה.

 

על האדם להודות לקב"ה על השמש הזורחת שחיממה את השתיל הרך, על הגשם שהשקה עד שצמח השתיל והיה לאילן גדול, על הפרי שנבט וגדל עד שהיה לפרי כה טעים.

 

זהו שמקדמים לברכת "בורא פרי העץ" את המילים: "אלוקינו מלך העולם" – לא רק על הפרי בלבד אנו מברכים אלא על כל הסובב אותנו עד שיכולנו להנאות מין הפרי…

 

ט"ו בשבט שמח

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן