“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

בחוקותי- החיוב לפי האבא שלך!

תקציר המאמר:

"משל ונמשל לפרשת בחוקותי". מה הקשר שבאמצע מ"ט קללות נכנס הפסוק: "וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי יַעֲקוֹב וְאַף אֶת בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת בְּרִיתִי אַבְרָהָם אֶזְכֹּר וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר"?! ביאור של המגיד מדובנא בדרך של "משל ונמשל לפרשת השבוע בחוקותי" מי שיש לו חינוך טוב הציפייה ממנו גבוהה יותר!

החיוב לפי האבא שלך!

 

בתוך ה- מ"ט קללות, שנמצאות בפרשת בחוקותי, לפתע באמצע הקללות, אומר הקב"ה:

"וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי יַעֲקוֹב וְאַף אֶת בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת בְּרִיתִי אַבְרָהָם אֶזְכֹּר וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר".

 

שואל השל"ה הקדוש:

לכאורה, נראה שהפסוק הזה 'תקוע'… מה זה קשור לקללות?

 

משיב השל"ה הקדוש, במשל נפלא של המגיד מדובנה:

 

משל למה הדבר דומה?

משל לשני נערים, אחד בן טובים – אבא שלו גביר גדול, ואחד הורע מזלו ונולד לאחד שהוא ראש כנופיית פשע.

בדרך כשחזרו מבית הספר, נגשו לקיוסק  וביקשו: "סליחה אדוני, אולי אתה יכול להוריד לי משם את השקית הצהובה?"

אחראי משמרת מסתובב להוריד את השקית… ואלו בינתיים סוחבים שתי חטיפי שוקולד של 'אגוזי'…

לאחר שהמוכר מציג בפניהם את הממתק שבחרו, הם אומרים בזילזול: "אההה… זה… לא!… התכוונו בכלל למשהו אחר… לא רוצים!"… ויצאו מהחנות לזלול את ה'אגוזי' בהנאה.

המוכר חשד במשהו אך לא יכל להוכיח. הוא עבר על ההקלטות של מצלמות האבטחה לוודא שחששו מוצדק. והנה הוא רואה איך שני הילדים האלה, גנבו לו חטיף 'אגוזי'!

הוא ניגש למשטרה, מגיש תלונה, ותובע את שני הפרחחים למשפט מהיר.

ניצבים הם בפחד גדול. השופט שואל – "מי אתה?… אוקיי… ואתה?"

מתבונן בתזכיר של הקצין מבחן שהונח לפניו, ופוסק : "אם כך, אתה בן העשיר נכנס לכלא לחודשיים, ואתה בנו של העבריין ניכנס לכלא לשבועיים!".

 

שואל אותו הילד של הגביר: "רגע… רגע… אני לא מבין, למה אני לחודשיים והוא לשבועיים? זה משפט צדק?! מה קרה? אתם מפחדים מאבא שלו?…"

 

חייך השופט ואמר – "פשוט מאוד, אבא שלו עברין, אז אין לי דרישות לגביו… הוא  כבר למד מאבא שלו, אם ככה, מה כבר אני יכול לדרוש ממנו?! זה תורשתי אצלו!… זה מה שהוא ראה בבית. אבל אתה, שלא חסר לך כלום – בן של עשירים, איך העזת לגנוב וופל?! , אולי תילמד לקח באם תיכנס חודשיים לבית הסוהר!"…

 

אומר המגיד מדובנא כן הוא הנמשל:

אתם שואלים מה הקשר שבאמצע מ"ט קללות נכנס הפסוק: "וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי יַעֲקוֹב וְאַף אֶת בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת בְּרִיתִי אַבְרָהָם אֶזְכֹּר וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר" אומר הקב"ה: אני זוכר מי היו ההורים שלכם – אברהם יצחק ויעקב , איפה הם ואיפה אתם?!…

 

על בני עשירים (במצוות ובאמונה) התביעה הגדולה! תובעים כאן את עם ישראל, על זה שיש להם כאלה הורים ומה הם עושים?!…

 

מי שיש לו חינוך טוב הציפייה ממנו גבוהה יותר! ולכן החיוב הוא כגודל האב…

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן