“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

בהר – שומר שמיטה? אתה גיבור!

תקציר המאמר:

"דבר תורה קצר לפרשת בהר". מה הגבורה שיש בשמירת שביעית? והלא לכל מורה יש גם שנת שבתון (כל שש שנים שנה אחת הוא בחופשה) ואף אחד לא אמר על המורים בישראל "גיבורים"?! "סיפור על חקלאי שומר שמיטה" שהייתה לו תשובה ניצחת מדוע הוא ראוי לתואר "גיבור"!

בהר – שומר שמיטה? אתה גיבור!

"דבר תורה קצר לפרשת בהר". מה הגבורה שיש בשמירת שביעית? והלא לכל מורה יש גם שנת שבתון (כל שש שנים שנה אחת הוא בחופשה) ואף אחד לא אמר על המורים בישראל "גיבורים"?! "סיפור על חקלאי שומר שמיטה" שהייתה לו תשובה ניצחת מדוע הוא ראוי לתואר "גיבור"!

שומר שמיטה? אתה גיבור!

 

אומרים חז"ל במדרש ויקרא רבה, פרשה א, אות א:

נאמר בתהלים קג, כ: "גִּבֹּרֵי כֹחַ עֹשֵׂי דְבָרוֹ". בַּמֶּה הַכָּתוּב מְדַבֵּר, אָמַר רַבִּי יִצְחָק בְּשׁוֹמְרֵי שְׁבִיעִית הַכָּתוּב מְדַבֵּר.

 

בְּנֹהַג שֶׁבָּעוֹלָם אָדָם עוֹשֶׂה מִצְוָה לְיוֹם אֶחָד, לְשַׁבָּת אֶחָת, לְחֹדֶשׁ אֶחָד, שֶׁמָּא לִשְׁאָר יְמוֹת הַשָּׁנָה, וְדֵין חָמֵי חַקְלֵיהּ בָּיְרָה כַּרְמֵיהּ בָּיְרָה וְיָהֵב אַרְנוֹנָא וְשָׁתִיק, יֵשׁ לְךָ גִּבּוֹר גָּדוֹל מִזֶּה?!.

 

וְאִם תֹּאמַר אֵינוֹ מְדַבֵּר בְּשׁוֹמְרֵי שְׁבִיעִית, נֶאֱמַר כָּאן: עֹשֵׂי דְבָרוֹ, וְנֶאֱמַר לְהַלָּן (דברים טו, ב): וְזֶה דְבַר הַשְּׁמִטָּה, מַה דָּבָר שֶׁנֶּאֱמַר לְהַלָּן בְּשׁוֹמְרֵי שְׁבִיעִית הַכָּתוּב מְדַבֵּר, אַף דָּבָר הָאָמוּר כָּאן בְּשׁוֹמְרֵי שְׁבִיעִית הַכָּתוּב מְדַבֵּר.

 

סיפר הרב ברוך רוזנבלום:

לפני שבע שנים, הזמינו אותי לסעודה לכבוד סיום השמיטה, באחד המושבים. כל הרבנים מ'ועדת השמיטה הארצית' דיברו שם על "גִּבֹּרֵי כֹחַ עֹשֵׂי דְבָרוֹ" ולידי ישב חקלאי אחד…

 

שאלתי אותו – מה מתלהבים מהם? ועוד מכנים אותם "גִּבֹּרֵי כֹחַ"?!  הרי לכל מורה  בארץ יש שנת שבתון – חופשה לאחר שש שנים של עבודה. על כל שש שנים יש לו שנה חופש! מה יש להיות מודאג?!

 

הוא סיפר לי – "תראה כבוד הרב, אני מגדל אננס… לפני שבע שנים, קיבלתי על כל ראש אננס לייצוא, 10$ לראש!

הוא הראה לי את הארגזים, הוא שם עשרה ראשים של אננס בקרטון – יוצא שכל  קרטון שוויו 100$!

מגיע שנת השמיטה… הכול להפקר!"

הוא מתאר לי – "אני רואה אנשים עם ארגזים יוצאים מהשדה שלי… אחד יוצא עם 100$… ויש מהדרין מן המהדרין שיוצאים גם עם 300$ … אני פותח להם את השער, ואני גם חותך להם את האננס, שלא יהרסו את העצים! ואתה שואל אותי מה זה "גִּבֹּרֵי כֹחַ"?!

בוא ונראה אותך, אם יהיה לך סופרמרקט, ואתה תשאיר את הדלת פתוחה, וכל מי שרוצה יוכל להיכנס ולקחת מוצרים באופן חופשי!

אין לך מושג!!! – אתה חכם גדול כי אין לך מטע או שדה ולא התנסית בזה…

 

אם אתה רוצה להבין מה זה גִּבֹּרֵי כֹחַ, קח פנקסי צ'קים, תחתום למטה ותיתן לנו… את המספרים והתאריך, אנחנו נכתוב… אתה יכול לעשות את זה?!

 

הקב"ה מגדל על העצים דולרים… אנשים באים וקוטפים אותם… אני מסתכל ואומר "לבריאות…תאכלו!"

 

זה גיבורי כוח עושי דברו!…

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן