“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

בהר- צדקה היא דרך מילוט מיום רעה

תקציר המאמר:

"סיפור קצר לפרשת השבוע בהר". "סיפור מרגש" ומזעזע בו זמנית המובא בספר "טובך יביעו" הממחיש מהו השכר שה' נותן לאדם שנותן צדקה לעני ואיך הנותן צדקה נמלט בעבור מצווה זו מיום רעה...

צדקה היא דרך מילוט מיום רעה

 

"וכי ימוך אחיך עימך"

 

במדרש ויקרא רבה פרשה לד, א' מובא:

על הפסוק: "וכי ימוך אחיך" הדא הוא דכתיב (תהלים מא): "אשרי משכיל אל דל ביום רעה ימלטהו ה'" אבא בר ירמיה בשם רבי מאיר אמר: זה שממליך יצר טוב על יצר הרע איסי אמר: זה שנותן פרוטה לעני…"

 

סיפור מרגש ומזעזע בו זמנית ימחיש מהו השכר שה' נותן לאדם שנותן צדקה לעני ואיך הוא נמלט בעבור מצווה זו מיום רעה:

בספר "טובך יביעו" מובא  על כינוס צדקה שנערך בביתו של הרב חיים שמואלביץ זצ"ל שבו נאם הרב יחיאל מיכל גודפרד בעל אירגון חסד המחלק מנות למשפחות נזקקות.

בפתח דבריו אמר הרב יחיאל לבאי הכינוס, בואו ואספר לכם מה זה אומר: "ביום רעה ימלטהו ה'"

אשה אלמנה המקבלת בכל שבוע מהארגון מנות בשר עבורה ועבור שני בניה סיפרה לי את הסיפור הבא. בערב חג הפסח היא נקלעה למצב שהייתה צריכה לבקש מהשכן רבע עוף, כיוון שאת המנה המוקצבת לה כבר גמרה.

בלית בררה נגשה לשכן בעל 16 ילדים שמצבו אף הוא לא היה מזהיר כלל וכלל. משדפקה על דלת הבית שמעה קול המולה של נקיונות האחרונות לקראת החג. השכן פתח את הדלת ובבושת פנים ביקשה רבע עוף לה ולשני ילדה לחג.

השכן שמקרר ביתו הישן היה נקי לפסח, נזכר שמונחים שם שני עופות ל-18 נפשות וכיצד ייתן לה מצד אחד?! והאיך ישלחה ריקם מביתו מאידך?! מיד עשה חשבון שאם הוא יוותר על המנה וישדל את הקטנים לחלוק יוכל ל"ארגן" רבע עוף למסכנה.

הוא לא חשב פעמיים הוא ניגש למקרר הישן (בעבר המקררים היו מסיביים וידית גדולה של מתכת אטמה אותם לחלוטין) פתח אותו ומתוכו נפל אחד מילדיו הקטנים כשהוא כחול כולו…

 

לאחר שהוא שב לחיים, התברר שהוא שיחק מחבואים ומכיוון שהמקרר היא ריק הוא נכנס פנימה מבלי יכולת לצאת…

אמר הרב יחיאל למשתתפים בכינוס:

"תראו מה זה ביום רעה ימלטהו ה'… נתן רבע עוף הרוויח בן…"

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן