“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

בהר- מעמד הר סיני והיובל

תקציר המאמר:

"דבר תורה לשבת בהר". מה "הקשר בין מעמד הר סיני לשנת היובל"?. "הקבלה בין מעמד הר סיני והיובל" נקודות החיבור שמביא הרב רוזנבלום בין שנת היובל למעמד הר סיני - חירות גופנית וחירות רוחנית אל מול חירות גשמית וחירות רוחנית...

מעמד הר סיני והיובל

 

נקודת החיבור בין מעמד הר סיני לשנת היובל

הכלי יקר בתחילת הפרשה, עושה השוואה בין יציאת מצרים, ספירה של שבע שבועות, ולאחר מכן, מעמד הר סיני… לבין ספירה של שבע שמיטות, ולאחר מכן היובל.

הוא לא לוקח את ספירת העומר שלנו, שאנחנו סופרים, או ספירת העומר שהייתה בזמן בית המקדש קיים… הוא מתייחס לספירה שספרו עם ישראל מיציאת מצרים עד מעמד הר סיני.

 

כפי שכותב הר"ן במסכת פסחים:

בשעה שעם ישראל יצאו ממצרים, שאלו את משה רבינו ביום חמישי, החלו לצעוד ושאלו: "מתי מגיעים?"

אמר להם משה – "אמר לי הקב"ה, בעוד חמשים יום, שנאמר (שמות יג, ב): תַּֽעַבְדוּן אֶת הָאֱלֹהִים עַל הָהָר הַזֶּֽה… (תַּֽעַבְדוּן = תַּֽעַבְדוּ – ן) החלו עם ישראל סופרים עד שהגיעו ל'ארבעים ותשע'.

 

משווה הכלי יקר – כל ספירה של שבוע זה מקביל לספירה של שמיטה. כאשר בסיום שבע שמיטות  שנת החמישים זה יובל, מקביל לזה כאשר בסיום השבעה שבועות לספירת העומר היום החמישים הוא שבועות – מעין יובל.

יוצא איפה, שליובל ולמעמד הר סיני יש מכנה משותף.

 

ננסה למצוא את נקודת חיבור, בין היובל לבין מעמד הר סיני:

מעמד הר סיני נפתח בשופר, כמו שנאמר (שמות יט, טז): "וַיְהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיֹת הַבֹּקֶר וַיְהִי קֹלֹת וּבְרָקִים וְעָנָן כָּבֵד עַל הָהָר וְקֹל שֹׁפָר חָזָק מְאֹד…"

 

מבאר הפרקי דרבי אליעזר – שאותו השופר נילקח מהאייל של יצחק אבינו.

הקב"ה תקע בשופר, זה תחילת מעמד הר סיני.

מעמד הר סיני אף מסתיים בתקיעת שופר, שנאמר (שמות יט, יג): "בִּמְשֹׁךְ הַיֹּבֵל הֵמָּה יַֽעֲלוּ בָהָֽר".

 

יוצא אם כן, שפתיחת מעמד הר סיני נעשתה בשופר, וגם סיום מעמד הר סיני נעשה בשופר.

 

ההקבלה ליובל:

אומרת התורה )ויקרא כה, ט): "וְהַֽעֲבַרְתָּ שׁוֹפַר תְּרוּעָה…" אתה פותח את עניין היובל בשופר… ואיך אתה מסיים אותו?

 

בתחילה פותחים בבית הדין שבירושלים, ואומר הבכור שור, שהכוהנים הם התוקעים… ולאחר מכן כתוב: "תַּֽעֲבִירוּ שׁוֹפָר בְּכָֽל-אַרְצְכֶֽם – כל יהודי בביתו, תוקע בשופר. זה סיום העניין של היובל.

 

אומר הלבוש – אנחנו גם תוקעים היום בשופר, בסיום יום הכיפורים שלנו, בשעה שמסיימים לומר שבע פעמים  "ה' הוא האלוקים" , תוקעים בשופר – כיוון שהשופר מרומם את הקב"ה למעלה, ותשובה נוספת – כדי לזכור את היובל.

 

אם כן, יש לנו נקודת חיבור אחת – מעמד הר סיני נפתח בשופר וננעל השופר, והיובל נפתח בתקיעת שופר בבית הדין, ולאחר מכן כל יהודי בביתו תוקע בשופר… וחוץ מזה, אנחנו היום מסיימים את יום הכיפורים, בתקיעת שופר.

 

 

נקודת חיבור נוספת  בין מעמד הר סיני והיובל:

אומרת תורה (שמות לב, טז): "וְהַלֻּחֹת מַֽעֲשֵׂה אֱלֹוהִים הֵמָּה וְהַמִּכְתָּב מִכְתַּב אֱלֹוהִים הוּא חָרוּת עַל הַלֻּחֹֽת".

 

מבארים חז"ל במדרש שמות רבה, פרשה מא, אות ז:

מַהוּ חָרוּת?

רַבִּי יְהוּדָה וְרַבִּי יִרְמְיָה וְרַבָּנָן, רַבִּי יְהוּדָה אוֹמֵר אַל תִּקְרֵי חָרוּת אֶלָּא חֵרוּת מִן גָּלוּיוֹת. רַבִּי נְחֶמְיָה אוֹמֵר חֵרוּת מִמַּלְאַךְ הַמָּוֶת.

 

וְרַבּוֹתֵינוּ אוֹמְרִים חֵרוּת מִן הַיִּסּוּרִין.

ברגע שעם ישראל אמר 'נעשה ונשמע', הוא קיבל חירות ממלאך המוות, קיבל חירות מן היצר הרע, חירות מן המלכויות ומן היסורין…

 

עד שהגמרא אומרת במסכת עירובין נד,א:

ואמר רבי אליעזר מאי דכתיב (שמות לב-טז): "חרות על הלוחות" אלמלי לא  נשתברו לוחות הראשונות לא נשתכחה תורה מישראל רב אחא בר יעקב אמר אין כל אומה ולשון, שולטת בהן שנאמר חרות אל תיקרי חרות אלא חירות …

 

יוצא איפה, שקבלת הלוחות במעמד הר סיני יצר חירות בעם ישראל  – חירות גופנית וחירות רוחנית:

חירות גופנית – מאומות העולם ומהייסורים.

חירות רוחנית – מהיצר הרע.

 

ההקבלה ליובל:

היובל יוצר חירות לעבדים, שבו הם חוזרים בחזרה אל מקומותיהם – זה חירות רוחנית, כי עד עכשיו הוא היה נמצא ביד הבעלים שלו, והם היו אומרים לו מה לעשות (ולא הקב"ה כביכול…) ואחר-כך ישנה חירות גשמית, שהאדמה חוזרת בחזרה למקומה.

 

יוצא איפה, שכשם שהיה לך חירות במעמד הר סיני, אותו דבר יש לך ביובל.

חירות גשמית – שחרור אדמות.

חירות רוחנית – שחרור עבדים.

 

זהו החיבור בין שנת היובל למעמד הר סיני.

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן