“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

בהר- להרוויח לא ממה שמחסר לשני

תקציר המאמר:

"דרשה קצרה לפרשת בהר". "היכן הקב"ה רוצה שתשקיע את הכסף?". מה הקושי של אדם להבין שאסור לקחת ריבית? למה אסור שיהיה נשך ומרבית, בעוד על מסחר מותר לך להרוויח?! ובכלל מדוע הקב"ה לא מרשה לך לקחת ריבית?!

בהר- להרוויח לא ממה שמחסר לשני

"דרשה קצרה לפרשת בהר". "היכן הקב"ה רוצה שתשקיע את הכסף?". מה הקושי של אדם להבין שאסור לקחת ריבית? למה אסור שיהיה נשך ומרבית, בעוד על מסחר מותר לך להרוויח?! ובכלל מדוע הקב"ה לא מרשה לך לקחת ריבית?!

להרוויח – לא ממה שמחסר לשני!

 

בפרשה שלנו התורה אוסרת לנו לקחת ריבית:

"וְכִי יָמוּךְ אָחִיךָ וּמָטָה יָדוֹ עִמָּךְ וְהֶחֱזַקְתָּ בּוֹ גֵּר וְתוֹשָׁב וָחַי עִמָּךְ. אַל תִּקַּח מֵאִתּוֹ נֶשֶׁךְ וְתַרְבִּית וְיָרֵאתָ מֵאֱלֹקֶיךָ וְחֵי אָחִיךָ עִמָּךְ. אֶת כַּסְפְּךָ לֹא תִתֵּן לוֹ בְּנֶשֶׁךְ וּבְמַרְבִּית לֹא תִתֵּן אָכְלֶךָ. אֲנִי ה' אֱלֹקֵיכֶם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם לָתֵת לָכֶם אֶת אֶרֶץ כְּנַעַן לִהְיוֹת לָכֶם לֵאלֹוקִים".

 

מבאר רש"י – אשר הוצאתי:

והבחנתי בין בכור לשאינו בכור, אף אני יודע ונפרע מן המלוה מעות לישראל בריבית ואומר של נכרי הם. דבר אחר אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים על מנת שתקבלו עליכם מצותי אפלו הן כבדות עליכם.

 

רש"י מגלה לנו, שמצות הריבית היא מצווה קשה מאוד. להגיד לבן-אדם לא להרוויח כסף על כסף, זה קשה מאוד.

 

הקושי יובן על פי משל:

בן-אדם שואל – "ריבונו של עולם, יש לי 100,000 ₪… אם אני הולך וקונה איתם מכונית חדשה ואני משכיר אותה ב- 200 ₪ ליום. 80 ₪ יורד מהרווח לבלאי ועדיין אני מרוויח 120 ליום… זה מותר לי? – כן!

 

שואל אדם את עצמו שאלה – אם אני קונה אוטו ומשכיר אותו , זה בסדר שאני ארוויח את ה – 120 ₪… ואם אני לוקח את החבילה של ה-100,000 ₪ , נותן את זה למישהו ואומר לו – קח, תשתמש בזה יום אחד… אבל בסוף היום, אתה נותן לי 100,000 ₪ ועוד 120 ₪… אסור לי?! מה ההבדל?!

למה אם אני קונה אוטו, מותר לי להרוויח 120 ₪ , ואם במקום לקנות את האוטו, אני נותן לו את הכסף, אסור לי?!

 

והוא ממשיך להקשות:

"ואני לא מדבר על מישהו, שלוקח את הכסף בשביל לשלם מכולת… אני מדבר על מישהו שלוקח את הכסף, כדי לעשות מזה מסחר. למה אסור לקחת על זה ריבית?!

 

זהו שאומר רש"י, בשם הקב"ה – אני יודע שקשה לקיים את המצווה הזאת, אבל הוצאתי אתכם מארץ מצרים, על מנת כן.

כי אם אני אתן לך את האפשרות להרוויח כסף על כסף, אין יותר מושג כזה של 'הלוואות'! ואני רוצה שתעזור לנזקקים – כִי יָמוּךְ אָחִיךָ!

 

התורה, היא תורת חסד – תחילתה חסד וסופה חסד!

 

אומר הקב"ה – נכון שבמכונית אני מרשה לך להרוויח. אבל על כסף אני לא מרשה לך להרוויח, כי אני רוצה שהכסף ילך לנזקקים… תעזור לאחיך בהלוואה!

 

אסור שיהיה נשך ומרבית, כי אתה אמנם מרוויח, אבל  מאח שלך זה מחסיר…

לכן אני לא מרשה לך לקחת!

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן