“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

בהעלותך- נקודת המבחן שלך!

תקציר המאמר:

"וורט קצר לפרשת השבוע בהעלותך". שלשה מקרים בפרשה: אהרון לא זוכה להקריב קרבן וחלשה דעתו. טמאים מבקשים אף הם לעשות הפסח וה' נותן להם פסח שני. והמתאוננים שביקשו לפרוש מהקב"ה - ונשרפו... מה הקשר בין שלשת המקרים? והלקח לגביי כל אחד מאיתנו בקיום המצוות...

נקודת המבחן שלך!

 

פרשת השבוע פותחת בחלישות הדעת של אהרון כפי שמבאר רש"י – "בהעלותך":

למה נסמכה פרשת המנורה לפרשת הנשיאים? – לפי שכשראה אהרן חנוכת הנשיאים, חלשה דעתו, שלא היה עמהם בחנוכה, לא הוא ולא שבטו. אמר לו הקב"ה: 'חייך, שלך גדולה משלהם, שאתה מדליק ומטיב את הנרות'.

 

וממשיכה עם תשוקתם של האנשים לקיים את מצוות הפסח:

"וַיְהִי אֲנָשִׁים אֲשֶׁר הָיוּ טְמֵאִים לְנֶפֶשׁ אָדָם וְלֹא יָכְלוּ לַעֲשֹׂת הַפֶּסַח בַּיּוֹם הַהוּא, וַיִּקְרְבוּ לִפְנֵי מֹשֶׁה וְלִפְנֵי אַהֲרֹן בַּיּוֹם הַהוּא. וַיֹּאמְרוּ הָאֲנָשִׁים הָהֵמָּה אֵלָיו: אֲנַחְנוּ טְמֵאִים לְנֶפֶשׁ אָדָם, לָמָּה נִגָּרַע לְבִלְתִּי הַקְרִיב אֶת קָרְבַּן ה' בְּמֹעֲדוֹ בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל?

 

מבאר הספרי על הפסוקים הללו:

ויאמרו האנשים ההמה אליו מגיד שהיו בני אדם כשרים וחרדים על המצות

 

להורות לנו שזו נקודת המבחן שלנו – מה קורה כאשר מזדמנת מצווה ופספסנו אותה? – איך אנו מגיבים?

 

האם נבקש הזדמנות שנייה? ואם לא נקבל האם תיחלש דעתנו?!

 

לא בכדי מוסיפה הפרשה נדבך נוסף את המתאוננים:

"וַיְהִי הָעָם כְּמִתְאֹנְנִים רַע בְּאָזְנֵי ה' וַיִּשְׁמַע ה' וַיִּחַר אַפּוֹ וַתִּבְעַר בָּם אֵשׁ ה' וַתֹּאכַל בִּקְצֵה הַמַּחֲנֶה".

 

ומבאר רש"י:

"כמתאננים" – אין מתאוננים אלא לשון עלילה מבקשים עלילה האיך לפרוש מאחרי המקום…

 

נקודת המבחן שלנו היא האם ננסה לברוח מקיום המצוות – לפרוש מה' או נילחם למענן כשם שנלחמו אלו שהיו טמאים וביקשו לעשות הפסח?

ואם כבר הפסדנו מצווה – האם תיחלש דעתנו?!…

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן