“לקחת מוסר השכל, צדק ומשפט ומישרים”

מבט לחיים מאת הרב שלמה הלוי שליט”א

בהעלותך- גם על הפרנסה יש שכר!

תקציר המאמר:

"פרשת בהעלותך משל ונמשל". ביאורו הנפלא של החפץ חיים על ידי "משל ונמשל" את השאלה: לשם מה היה צורך שכל המנורה תיעשה מקשה אחת? וכי מה זה משנה עם הכן שעומדת עליו המנורה יהיה בחלק נפרד?!והידיעה שאם הפרנסה אצלך היא בסיס ללימוד התורה הקדושה – תקבל גם עליה שכר...

גם על הפרנסה יש שכר!

 

"וְזֶה מַעֲשֵׂה הַמְּנֹרָה מִקְשָׁה זָהָב עַד יְרֵכָהּ עַד פִּרְחָהּ מִקְשָׁה הִיא כַּמַּרְאֶה אֲשֶׁר הֶרְאָה ה' אֶת מֹשֶׁה כֵּן עָשָׂה אֶת הַמְּנֹרָה"

 

שואל החפץ חיים:

לשם מה היה צורך שכל המנורה תיעשה מקשה אחת? וכי מה זה משנה עם הכן שעומדת עליו המנורה יהיה בחלק נפרד?!

 

נקדים, משל למה הדבר דומה:

שרברב ונהג מונית לאחר שנפטרו נפגשו בשמים. השרברב נכנס ראשון ובטעות השאיר את הדלת פתוחה, מה שאיפשר לנהג מונית לשמוע את הדיון בעינינו של הרב.

 

פתח המלאך הממונה: "טוב מי הגיע אלינו?" – בדחילו ורחימו אמר השרברב את שמו ושם אימו.

"ספר נא לבית הדין את סדר יומך בבקשה" – ביקש אחד המלאכים.

"אז ככה… אני קם בבוקר נוטל ידיים, מתלבש ורץ לבית הכנסת. לאחר התפילה אני אוכל ארוחת בוקר והולך לעבודה – חייב פרנסה… לקראת הצהרים אני מתעייף חוזר לבית, אוכל צהרים ועולה לנוח. בשעה 16:00 יוצא לבית המדרש ויושב ללמוד תורה… חוזר לקראת הערב, רץ להתפלל מנחה, שומע שיעור, מתפלל ערבית וחוזר לבית. אוכל ארוחת ערב עם הילדים עוזר במטלות הבית והולך לישון".

 

נשמעה דפיקה בפטיש, והמלאך הכריז: "גן עדן! – עם אלו שעסקו בתורה כל היום"

 

שומע את זה נהג המונית וכולו קורן מאושר… זה פחות או יותר סדר היום שלו… "מובטח לי גן עדן! אולי לא עם אלה שהיו לומדים כל יום… אבל בטח עם אלו שלמדו חצי יום" – חשב לעצמו…

 

קרא המלאך הממונה: "הבא בתור בבקשה" – נכנס נהג המונית אמר את שמו ושם אימו.

"ספר נא לבית הדין את סדר יומך בבקשה" – ביקש אחד המלאכים.

"אז ככה… גם אני קם בבוקר, מתלבש, אוכל ארוחת בוקר והולך לעבודה – חייב פרנסה… לקראת הצהרים אני מתעייף חוזר לבית, אוכל צהרים ועולה לנוח. בשעה 16:00 יוצא לעבודה – פרנסה אתם יודעים… חוזר לקראת הערב לבית. אוכל ארוחת ערב עם הילדים עוזר במטלות הבית והולך לישון".

 

נשמעה דפיקה בפטיש, והמלאך הכריז: "גהינום!"

 

נרעש נהג המונית וצווח: "אפליה… במה אני שונה ממנו גם הוא הלך לעבודה אכל שלוש ארוחות וישן פעמים ביום?!

 

הסבירו לו המלאכים: "אמת, השאלה היא מה התכלית שלך ומה הייתה התכלית שלו?. ברור שבן אדם צריך לאכול ולהתפרנס – אך אם עושה זאת בכדי שיוכל ללמוד תורה גם זמן הפרנסה והאכילה נכלל כלימוד תורה. אך אם לא למדת מאומה לשם מה אכלת?! בשביל מה עבדת?!"…

 

כן הוא הנמשל:

אומר החפץ חיים "וְזֶה מַעֲשֵׂה הַמְּנֹרָה מִקְשָׁה זָהָב עַד יְרֵכָהּ עַד פִּרְחָהּ מִקְשָׁה הִיא כַּמַּרְאֶה אֲשֶׁר הֶרְאָה ה' אֶת מֹשֶׁה כֵּן עָשָׂה אֶת הַמְּנֹרָה"

דע לך שאפילו הירך המחזיקה את המנורה היא מקשה אחת. כיוון שהמנורה הטהורה רומזת לתורה – תורה אור. גם מה שמחזיק את התורה – הפרנסה המאפשרת את לימוד התורה – גם היא חלק ממנה, גם היא זהב טהור.

 

אם הפרנסה אצלך היא בסיס ללימוד התורה הקדושה – תקבל גם עליה שכר…

תגיות נוספות לחיפוש:

ברוך ה׳ זכינו לחדש את האתר דבר תורה

בס"ד
האתר עובר שידרוג על מנת לאפשר לכם ממשק יותר נוח, אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעלות תכנים חדשים ולשפר את הקיימים בכל יום יתווספו תכנים כדאי להתעדכן