דבר תורה > שאל את הרב > דיקדוק

טעמי המצוות  •   הלכה  •   פרשת שבוע  •   הדרכה פדגוגית  •   דיקדוק  •   כללי

שלום כבוד הרב. בני עולה לתורה ואנו רוצים שילמד את הקריאה דרך האתר, ומבית הכנסת שאלו על פי איזו חלוקה הקריאה בימי שני וחמישי?
הקריאה מחולקת על פי החלוקה שבחומש "איש מצליח" של הרב מאזוז

אני לא תמיד מדקדקת בקריאת שמע מה עלי לעשות
השיטה הטובה ביותר היא להתחיל מיום אחד שבו את מקפידה ולעלות מחיל אל חיל - בכל פעם שאת חשה שעמדת באתגר הוסיפי יום אחד בחינת: מעלין בקודש... זו הדרך הנכונה בכל התחלה של תהליך בהצלחה!!!

בתפילת העמידה אומרים באחת הברכות המילה "נשעננו". כיצד קוראים אותה? ולמה?
לא ברורה לי שאלתך מקווה שאכוון בתשובתי לדעתך... יש לקוראה עם שתי אותיות הנו"ן, הראשון הוא בשווא נח. והיא נקראת במלעיל (ההטעמה באות עי"ן). ראיתי כאלו שנתנו טעם וכתבו: "אם כי לפי הדקדוק צריך לומר "נשענּו".(הנו"ן דגושה, להשלמת הנו"ן החסרה). אפשר משום החשש שהמתפלל לא ידגיש את הנו"ן לכן הדפיסו "נשעננו" ואין זה נכון בכלל. כיוון שהכלל זה של האותיות הזהות נתחדש ע"י רבי אליהו בחור והוא נכון רק לאלו שקריאתם מלרע. יישר כח ויהי רצון שיתקבלו תפילותנו באהבה וברצון.

שלום כבוד הרב אני מאוד רוצה שההורים שלי ישמרו שבת מה עלי לעשות?
חובת שמירת שבת חלה עליך, והרצון הוא דבר טוב אך עליך להיזהר מאוד בכבוד הוריך. שני דברים שניתן לעשות מבלי לפגוע בהורים היקרים: 1. תפילה - בכוחה להפך עולמות ובוודאי שאם היא בכוונה טהורה אזי בורא עולם יתמלא ברחמים ויחזירם בתשובה. 2. דוגמא אישית - לא פעם אנשים התרחקו מיהדות כיוון שראו מסביבם אנשים דתיים הנוהגים שלא בכבוד - זה הזמן להראות להם שהם בודדים ואינם משקפים את היהדות בכלל. יישר כוח ובהצלחה

שלום רב, רציתי לשאול את כבוד הרב: איך כותבים נכון את המושג הבא: בר מצוה או בר מצווה? יש הטוענים שיש לרשום עם אות "וו" אחת, ויש האומרים שיש לרשום 2 אותיות "וו". מה הנכון ? אני מבין שיש פירושים שונים מצווה מהשורש לצוות , ומצוה מהשורש לקיים מצוות. אשמח לתשובה מוסמכת בנושא. תודה רבה. בברכה
השורש של המילה הוא "צוה". אין שתי משמעויות אלא משמעות אחת של ציווי. כאשר כותבים עם ניקוד משתמשים עם "ו" אחת - "בר מצוה" כאשר כותבים ללא ניקוד מוסיפים "ו" - "בר מצווה" אומנם אין חובה בזה. ראיתי גם כאלה שכותבים: "בר מיצווה" כדי לומר שזה שם ולא פועל לנסתר ביחיד -מצווה.


כתוב שאלה לרב
© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏