דבר תורה > שאל את הרב > פרשת שבוע

טעמי המצוות  •   הלכה  •   פרשת שבוע  •   הדרכה פדגוגית  •   דיקדוק  •   כללי

אני מלמד תלמדים לבר מצווה ללא שום תשלום איך אני יכול להקלט מס" חלקים מפרשת השבוע?
איננו מאשרים להקליט מהאתר. כל המטרה של האתר היא "יהדות בהישג ידך". אנו מעוניינים שיכנסו כמה שיותר אנשים על מנת להרחיב את הפעילות והתכנים. תמיד ניתן לשלוח קישור של קטע מהפרשה אל התלמיד והוא יוכל להאזין מהנייד או במחשב הביתי מכל מקום ובחינם. בכל מקרה ניתנה האפשרות להוריד את הקובץ בתשלום של 39 ש"ח. תודה

חידוש לפרשת תולדות
כנס לקישור הבא ותמצא מגוון רעיונות, חידושי ומשלים לפרשת תולדות: http://www.dvar-tora.co.il/mamar.aspx?cid=60000

שלום כבוד הרב!!! כיצד יכל אברהם אבינו לתת בשר וחלב ביחד על השולחן ? למרות שעדיין לא ניתנה התורה. אבל זה יכול פתח לכופרים ?
רבים מהפרשנים דנו בזה, התשובה הרווחת היא שאברהם נתן תחילה חלב ורק לאחר מכן הניח לפניהם בשר כפי שאומר הפסוק: "וַיִּקַּח חֶמְאָה וְחָלָב וּבֶן הַבָּקָר אֲשֶׁר עָשָׂה וַיִּתֵּן לִפְנֵיהֶם..."

שלום כבוד הרב !!! רציתי לשאול : מדוע התורה מפרטת בעיניני הצרעת. יחסית לשאר המצוות היא מסתפקת בציון תמציתי בלבד, ואת השאר לומדים מהמשניות או מהגמרא. כאן יש 2 פרשות מאוד מפורטות בעניין. בפרט שזה בכלל לכוהנים ולא לכלל ישראל ?!!
"אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יוחנן: על שבעה דברים נגעים באין, על לשון הרע, ועל שפיכות דמים, ועל שבועת שווא, ועל גילוי עריות, ועל גסות הרוח, ועל הגזל, ועל צרות העין" (סוטה, טו.). נראה לי שההרחבה נוגעת לכולנו, לצערנו כולנו נגועים באחד משבעת הדברים שהביא רבי יוחנן...

שלום הרב, קראתי את הדבר תורה בנושא קרבן העומר ומנחת הסוטה. רציתי להבין כיצד קרבן העומר מראה שעם ישראל עבדו עבודה זרה מפחד רק בחיצוניות? מה זה אומר? איך זה התבטא? האם יש לך מקורות נוספים ? תודה רבה מראש.
ה'עץ יוסף' מביא רעיון שמנחת העומר דומה למנחת סוטה בעצם הבירור שהם עושים. מנחת סוטה מבררת האם הייתה בעצם הייחוד עם אדם זר כוונה לעבירה או לא. כך מנחת העומר (הבאה מן השעורים כמו מנחת סוטה) מבררת למפרע מה הייתה כוונת עם ישראל כשירדו במצרים למ"ט שערי טומאה ועבדו עבודה זרה, עצם הקרבת העומר מתוך שמחה והתרוממות מעידה שלא הייתה סגידה לעבודת אלילים במצרים (מתוך רצון פנימי) אלא רק פחד מהמצרים הוא שגרם להם לעבוד (רק בחיצוניות) בעל כורחם.

שלום לכבוד הרב!!! רציתי לשאול, איך יכול להיות שבלעם יחשוב שהקב"ה ייתן לו לקלל את עם ישראל. מה כל ההתחכמויות האלה ?!. הרי בלעם היה אדם גדול כמו משה רבינו (בצד השלילי), הוא לא תאר לעצמו שהוא ייכשל ??!!!
חז"ל מגלים לנו את הפירוש ל- "מעלתו" של בלעם: "וְיֹדֵעַ דַּעַת עֶלְיוֹן" - שהיה יודע לחשב את הרגע שה' כועס והוא נצרך באותו חלקיק שנייה לומר את המילה: "כלם" שמשמעותה לכלות את עם ישראל. לשאלתך התשובה היא בדך שאדם רוצה לילך בה מוליכין אותו ולכן הקב"ה אומר לו: "קום לך איתם.." למרות שלני כן הזהיר אותו: "לא תלך עימהם!"

שלום רב יקר איזה נושאים נוכל לדבר לשבועות נשמח לתשובה במהירות
שפע סיפורים משלים והלכות לחג השבועות באתר שלנו הנה הקישור: http://dvar-tora.co.il/mamar.aspx?cid=10

שלום כבוד הרב כתבת כאן http://m.dvar-tora.co.il/article.aspx?id=709 שהשם ממלא חכמה את החכמים. אפשר לומר אם כן, שמישהו שהוא לא נולד חכם ואין לו יכולות כמו לחכמים. אין לו מה לשאוף להיות חכם מכיוון שאין לא אפשרות לקבל חכמה, כי הוא לא חכם מלכתחילה. האם כך הדבר ?
חלילה המשל מבאר זאת: ה' מסתכל על הכל ומבין מה האדם רוצה... כאשר אדם מבקש חכמה ה' נותן לו כאשר אדם מבקש 'מנוחה' ה' נותן לו. אם אדם רוצה = בחינת 'מבקש' - הקב"ה רואה שחסר חכמה והוא נותן...


כתוב שאלה לרב
© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏